تبلیغات
اگر می خواهی بهترین معلم باشی ،بهترین شاگرد باش
وبلاگافکت نوار وضعیت
تخته سیاه - کودکان بیش فعال و تکالیف مدرسه
وبلاگافکت نوار وضعیت
بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 29 فروردین 1390
آنچه که در مورد بسیاری از کودکان بیش فعال سبب نگرانی می شود ، عملکرد تحصیلی آن ها در دوران مدرسه است زیرا اکثر آن ها از عدم تمرکز رنج می برند لذا برای آن ها گوش دادن ، به خاطر سپردن و انجام تکالیف در زمانی خاص بسیار مشکل و گاه غیر ممکن به نظر می رسد . لذا ضروری به نظر می رسد که مسئولان مدرسه و معلّمان او را نسبت به مساله بیش فعالی فرزندتان  و راههای درمانی  وی  مطلع سازید . اگر شما به عنوان والدین کودک بیش فعال بسیار پر مشغله هستید و امکان حضور شخصی در مدرسه برای مبادلات اطلاعاتی راجع به وضعیت فرزندتان را ندارید راهکارهای زیر راه برای تماس مستمر با معلّم فرزندتان توصیه می شود
ا هماهنگی معلّم ، دفترچه یادداشتی را همواره در کیف کودک قرار دهید و از معلم فرزندتان درخواست کنید که آن چه را که دانستن آن برای شما ضروری است درآن دفترچه یادداشت کند و یا شما هم بالتبع نکات و اطلاعات ضروری را برای معلّم یادداشت کنید .

·        فرزندتان را در جریان ارتباط مستمر با معلمش قرار دهید تا او گمان نکند که شما در جریان آن چه که در مدرسه روی می دهد نیستید .

 

راهکارهای ضروری برای کاهش معضلات انجام تکالیف

1ـ به فرزندتان امکان داشتن نقش فعال در زمینه حل تکالیف را بدهید . البته این بدان معنا نیست که انجام تکالیف اختیاری است بلکه در عین گوشزد کردن اجباری بودن اتمام تکالیف ، زمان ونحوة انجام تکالیف را گه گاه به او واگذار کنید .

شرایط مناسب برای درس خواندن فرزندتان را کشف کنید بعضی از کودکان بیش فعال ، تمرکز خوبی هنگام پخش موسیقی دارند ، تعدادی تنها در سکوت قادر به انجام تکالیف هستند . تعدادی قبل از شام و بعضی نیز بعد از شام تمایل به تکمیل تکالیف خود دارند . شرایط  بهینه را بیابیدو با  وی  همکاری کنید .

3ـ فرزندتان را تشویق به برنامه ریزی و زمان بندی برای انجام تکالیف روزانه و هفتگی اش کنید . به او کمک کنید که یک برنامه زمان بندی همراه با بازی ـ تفریح و ساعت استراحت تنظیم کند  و آن را به در اتاق یا کمد محل دید او بچسبانید  و از او بخواهید چون خود آن را ترتیب داده به انجام آنها نیز پایبند باشد و در صورت عمل به آن ، او را مورد تشویق قرار دهید .

آنچه که باعث پراکندگی حواس او می شود را از محل مطالعه اش دور کنید مثلا او را هنگام انجام تکالیف از تلویزیون ، تلفن ، اسباب بازی های مورد علاقه اش دور نگه دارید و اگر خواست حین انجام تکالیف به سراغ آن ها برود ، به او یاد آوری کنید که اگر تکالیفش را به نحو احسن انجام دهد و آنها را به پایان برساند امکان استفاده از آن وسایل را خواهد داشت . (به آرامی و مودبانه صحبت کنید و او را تهدید ننمایید ) .

5ـ اگر فرزندتان برای بیش فعالی ، تحت دارو درمانی است ، زمان استفاده از داروها را با مشورت پزشک در حین انجام تکالیف قرار دهید و توجه کنید که تکالیف خواندنی و نوشتنی ای که برای او سختی زیادی دارد را در حین مصرف دارو قرار دهید تا زمان اثر گذاری دارو در جهت انجام تکالیف باشد.

6ـ او را به داشتن معلّم خصوصی عادت ندهید زیرا با این کار به او این پیام را می رسانید که تو خود به تنهایی قادر به حل مشکلات درسی ات نیستی   و باید شخصی به تو در این رابطه کمک کند . البته اگر فرزندتان از مشکلات جدی یادگیری رنج می برد باید او را تحت نظارت یک معلّم حرفه ای آشنا به مباحث و معضلات بیش فعالی قرار دهید .

هرگز به جای او تکالیفش را انجام ندهید . باید به او فرصت کافی دهید تا خود تکالیفش را انجام دهد اگر به او کمکهای بی حد و اندازه کنید تا همیشه برتر و کامل باشد او یاد نمی گیرد که با مشکلات بیش فعالی اش چگونه تعامل داشته باشد . او را در انجام تکالیفش حمایت و تشویق کنید و مرتب به او این پیغام را دهید که مطمئن هستید او از پس همه کارهایش با اقتدار بر خواهد آمد .

 نویسنده :لادن نصیری
طبقه بندی: اموزشی، 
ارسال توسط م منصوری
آرشیو مطالب
نظر سنجی
شماچه راه های را برای افزایش اطلاعات آموزگاران مفید تر میدانید

امکانات جانبی

شارژ ایرانسل

دانلود

دانلود

دانلود

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

شادشاپ

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا