تبلیغات
اگر می خواهی بهترین معلم باشی ،بهترین شاگرد باش
وبلاگافکت نوار وضعیت
تخته سیاه - تربیت جنسی نوجوانان
وبلاگافکت نوار وضعیت
بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 19 تیر 1390
سعیده ساجدی نیا

«مامان، خدا منو چه جوری به شما داد؟! من چطوری بدنیا اومدم؟! آدم به سن بلوغ برسه چی می شه؟! و...» این ها و صد ها پرسش دیگر از این دست، موضوعاتی است كه بیشتر ذهن كودكان و نوجوانان در سنین گوناگون و بسته به شرایط و موقعیتهایی كه با آن مواجه می شوند، را به خود مشغول كرده و در نخستین گام، پاسخ خود را از پدر و مادر جست و جو می كنند و البته در بیشتر موارد از لابه لای جوابی كه دریافت می كنند هم باز پرسش بعدی را مطرح می كنند كه به تصور خودشان به درك آنچه می شنوند برسند!
ضرورت آموزشهای جنسی برای فرزندان

كار شناسان تربیتی در حوزه كودك و نوجوان بر این مهم اذعان دارند كه آموزش مسائل جنسی در تمامی مراحل سنی باید مورد توجه قرار گیرد و به سن خاصی نمی توان اشاره كرد و همین نكته بیانگر اهمیت و ضرورت تربیت جنسی فرزندان و دانش آموزان است، اما بطور خاص از دوران پیش دبستانی، دبستان، دوران بلوغ، جوانی و حتی میانسالی، این آموزش ها لازم بوده و فقط شكل و محتوای آن در هر دوره متفاوت است.

این درحالی است كه با توجه به عصری كه در آن بسر می بریم و رقابت رسانه های سمعی و بصری برای جلب مخاطب بیشتر و ورود جدی و بی قید و شرط اینترنت، ماهواره، پیشرفت فضای سایبر و شكل گیری روابط كاربران با یكدیگر در موقعیت های مجازی، به نظر می رسد آگاهی و تربیت جنسی را باید از راه صحیح به فرزندانمان در خانه و خانواده و نیز بهره گیری از مربیان مجرب در مدارس آموزش دهیم، زیرا دریافت اطلاعات برای اولین بار خارج از اراده والدین و برنامه ریزان و دست اندر كاران آموزش و پرورش، زمینه انحراف جنسی كودكان و نوجوانان را فراهم می كند و ممكن است آن ها را در دام كسانی بیندازد كه اطلاعات نادرست و بی حد و حصر در اختیارشان قرار می دهند تا بتوانند نیات پلید خود را اجرایی كنند؛ بویژه در شرایط كنونی جامعه كه بین بلوغ و ازدواج فرد، فاصله طولانی ، گاه حتی تا 20 سال وجود دارد و او در برابر انواع و اقسام تحریك كننده ها قرار دارد!

نقش پدر و مادر در تربیت جنسی كودكان

پژوهشگران روان شناسی كودك و علوم رفتاری و تربیتی معتقدند، در مرحله نخست، پدر و مادر نقش مؤثر و تعیین كننده ای در پرورش رفتارهای جنسی سالم فرزندان دارند كه باید با شناخت مراحل رشد جنسی كودكشان، هدایت جنسی را به نحو احسن مد نظر قرار داده و واقعیت های ظریف و آداب تربیتی را به او منتقل كنند و در این رابطه نكته بسیار حایزاهمیت اینكه فراگیری آموزش های جنسی باید به تدریج و گام به گام و پاسخگویی به پرسش های جنسی كودكان و نوجوانان متناسب با سن و درك آن ها باشد.در این میان چالش مهمی كه انتقاد جدی كار شناسان را برانگیخته، این است كه بیشتر خانواده های ایرانی به دلیل عقاید و بینشی كه دارند، علاقه ای به صحبت درباره مسائل و آموزه های جنسی ندارند و این تصور اشتباه را با خود یدك می كشند كه دادن اطلاعات موجب بیدار شدن غریزه جنسی فرزندانشان می شود، در حالی كه واقعیت این است كه هر چه دانسته های كودكان درباره بدنشان و موضوعات مربوط به جنسیتشان بیشتر و صحیح تر باشد، رفتارهای جنسی آگاهانه تری از خود بروز می دهند و به این ترتیب او ترغیب نمی شود كه كنجكاوی خود را با منابع دیگر همچون گروه همسالان، رسانه ها و فیلمهای مستهجن ارضاء كند.

نوجوانان از دوستانشان می پرسند!

از سوی دیگر در بسیاری موارد، والدین، خودشان هم نه اطلاعات درستی در حوزه تربیت جنسی دارند و نه از شیوه های صحیح آموزش جنسی باخبرند، زیرا بطور معمول خودشان هم كسی را نداشته اند كه به هنگام و در زمانی كه باید كنجكاوی هایشان ارضا می شد، پرسش هایشان را پاسخ دهد! بر اساس یك تحقیق انجام شده كه در جریان آن از والدین پرسیده شده بود كه چرا آموزش های جنسی به فرزندانتان نمی دهید، جز عده ای كه «حیا» را مانع این آموزش ها عنوان كرده بودند، بیشتر به این نكته اشاره كرده بودند كه «می خواهیم، اما خودمان هم نمی دانیم چطور باید این اطلاعات را منتقل كنیم!»

در چنین شرایطی كه با چالش ناآگاهی درباره نحوه انتقال و یا فقر اطلاعات در این حوزه روبروهستیم، به نظر می رسد مقوله مهم «تربیت جنسی» باید با رسانه های ارتباط جمعی، انجمن اولیاء و مربیان، برگزاری كارگاه های آموزشی در مدارس و فرهنگسرا ها آموزش داده شود، در حالی كه به گفته دكتر محسن فرمهینی فراهانی، نتایج یك تحقیق انجام شده از نوجوانان اول دبیرستان درباره منبع كسب اطلاعات جنسی شان نشان می دهد؛ 44درصد دوستان، 20درصد كتاب ها، 13درصد والدین، 11درصد معلم ها و 9 درصد ماهواره و اینترنت، منبع آن ها برای دریافت اطلاعات در این حوزه بوده است! و به این ترتیب این آمار ها گویای این واقعیت تلخ است كه والدین، مدارس و معلم ها نتوانسته اند نقش خود را بخوبی ایفا كنند!

بلوغ و سردرگمی دختران و پسران

این استادیار دانشگاه می افزاید: باید دقت داشت كه كسب اطلاعات از دوستان بویژه از دوستان ناباب، بسیار خطرناك و دارای پیامدهای جبران ناپذیر است، متأسفانه نتیجه یك پژوهش دیگر نیز نشان داد كه 36درصد دختران و 11 درصد پسران از وقوع بلوغشان شوكه و دچار سردرگمی می شوند!
وی تصریح می كند: آنچه مسلم است اینكه آموزش و پرورش و مدارس نتوانسته اند برنامه ریزی های مناسب را انجام دهند و این در شرایطی است كه برخی والدین با توجیه اینكه مطرح كردن و آموزش مسائل جنسی سخت و حساس است و تصور می كنند وظیفه آن ها نیست این بار مضاعف را به دوش مدارس، نظام آموزشی و جامعه می اندازند.

البته خانم دكتر عباسی كه حوزه فعالیت وی، مشاوره درباره مسائل كودك و نوجوان است، با تأكید بر اینكه «داشتن اطلاعات جنسی یعنی خطر كمتر»، خاطرنشان می كند: پرداختن به مقوله تربیت جنسی بسیار مهم، ضروری و غیرقابل انكار است.

دكتر عباسی با بیان اینكه «بچه ها مانند بزرگتر ها تابو ندارند و هم خجالت نمی كشند كه بفهمند»، درباره گنجاندن موضوعات جنسی در كتابهای درسی تأكید می كند: درباره كتابهای درسی باید نگاه خاصی وجود داشته باشد؛ زیرا خیلی وقت ها، اگر تربیت جنسی در كتاب ها بیاید ممكن است نیازمندی های جنسی كودكان و نوجوانان و پرسش هایی كه برایشان مطرح می شود، تفاوت داشته باشد و هیچ لزومی ندارد كه زود تر از زمانی كه آن ها احساس نیاز می كنند، اطلاعات بدهیم!

وی تصریح می كند: باید بر حسب نیاز كودك، به او اطلاعات دهیم، نباید آموزش ها جلو تر از نیاز او باشد، اگرپرسشی و یا مشكلی برایش پیش نیامده، دلیلی ندارد او را نسبت به این موضوعات، حساس و گیرنده هایش را فعال كنیم. این روان شناس یكی از بهترین اماكن برای آموزش والدین نسبت به تربیت جنسی فرزندان را انجمن اولیا و مربیان مدارس می داند و می گوید: باید پدر و مادر ها را جمع و درباره مسائل جنسی كودكان و نوجوانان صحبت كنیم و در صدا و سیما نیز برنامه سازی شود و با دعوت از كار شناسان خبره، به خانواده ها آموزشهای لازم را بدهیم.طبقه بندی: تربیتی، 
برچسب ها: سوال، اموزش ج ن س ی، نوجوانان، بلوغ، والدین،
ارسال توسط م منصوری
آرشیو مطالب
نظر سنجی
شماچه راه های را برای افزایش اطلاعات آموزگاران مفید تر میدانید

امکانات جانبی

شارژ ایرانسل

دانلود

دانلود

دانلود

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

شادشاپ

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا